The Sonora Broncos and Lady Broncos had a good showing at their annual Track and Field Meet Friday, March 8, 2019, at Bronco Stadium in Sonora.

Sonora was one of eight area high schools competing for a top place finish in the Broncos Relays at Bronco Stadium in Sonora.

The junior varsity boys added a gold to their season with a first place finish overall and 175 points.

The varsity boys earned a bronze in third place with 122 points.

The varsity girls claimed a silver medal for their second place finish overall with 153 points and the JV girls followed in sixth place.

Sonora athletes also took home top place medals in a variety of events.

Individual results are below:

Varsity Boys

100 Meter Dash:
Oscar Gutierrez, 6th, 11.78.
Tully Flanagan, 8th, 11.55.

200 Meter Dash:
Caleb Nolen, 8th, 24.7.
Davien Vasquez, 10th, 24.96.
Willie Munoz, 13th, 25.62.

400 Meter Dash:
Wilson Johnson, 2nd, 51.47. Willie Munoz, 8th, 54.78. Alex Nino, 15th, 57.56.

800 Meter Run:
Evan Shannon, 1st, 2:05.17. Joshua Obannon, 11th, 2:14.06.
Alex Nino, 13th, 2:23.21.

1600 Meter Run:
Evan Shannon, 1st, 4:54.93.
Joshua Obannon, 11th, 5:38.88.
Manuel Fuentes, 12th, 5:41.59.

110 Meter Hurdles:
Hunter Bunch, 2nd, 15.6. Jansen Morris, 3rd, 17.5. Jacob Obannon, 6th, 18.6.

300 Meter Hurdles:
Tully Flanagan, 4th, 46.3. Preston Gonzalwz, 6th, 47.6.

Long Jump:
Wesley Dutton,4th, 19’-3.25”.

High Jump:
Wilson Johnson, 3rd, 5’-10”.

Shot Put:
Reagan Owens, 8th, 35’-1.5.

Discus:
Jansen Morris, 7th, 99’-6.5”.

Pole Vault:
Caleb Nolan, 2nd, 12’-00”.
Jacob Obannon, 4th, 11’-00”.

400 Meter Relay:
Oscar Gutierrez, Wilson Johnson, Hunter Bunch, Wesley Dutton, 1st, 44.00.

800 Meter Relay:
Caleb Nolen, Tully Flanagan, Hunter Bunch, Wesley Dutton, 3rd, 1:44.00.

1600 Meter Relay:
Wilson Johnson, David Delgado, Evan Shannon, Wesley Dutton, 2nd, 3:28.80.

Team Results:
Wall, 179, Crane, 139.5, Sonora, 122, TLCA, 85, Iraan, 43, Grape Creek, 31.50, Alpine, 16, Reagan County, 10.

Varsity Girls

100 Meter Dash:
Lane Cahill, 3rd, 12.99. Aleasha Smith, 6th, 13.48. Carson Cahill, 16th, 14.52.

200 Meter Dash:
Angela Gonzalez, 3rd, 27.2.
Aleasha Smith, 10th, 29.4.
Carson Cahill, 11th, 29.5.

400 Meter Dash:
Mary Johnson, 4th, 1:05.1.

800 Meter Run:
Camille Harris, 1st, 2:22.00. Skylar Harris, 5th, 2:29.00.

100 Meter Hurdles:
Ashley Zook, 10th, 19.92.

300 Meter Hurdles:
Alyssa Martinez, 1st , 49.1. Skylar Harris, 2nd, 49.9.

1600 Meter Run:
Camille Harris, 1st place, 5:39.00.

Long Jump:
Alyssa Martinez, 4th, 15’-8.75”.
Angela Gonzalez, 5th, 15’-7.5”.
Carson Cahill, 15th, 13’-7.5”.

Triple Jump:
Alyssa Martinez, 3rd, 33’-7.25”.
Aleasha Smith, 9th, 29’-11.25”

.
High Jump:
Mary Kyle Johnson, 2nd, 4’-10”.
Skylar Harris, 4th, 4’-10”.

Shot Put:
Adriana, Villalobos, 3rd, 32’-8.5”.

Discus:
Adriana Villalobos, 1st, 106’-04”.

Pole Vault:
Lane Cahill, 1st, 10’-6”. Aleasha Smith, 6th, 8’-0”.

400 Meter Relay:
Angela Gonzalez, Carson Cahill, Aleasha Smith, Lane Cahill, 3rd, 52.10.

800 Meter Relay:
Mary Kyle Johnson, Angela Gonzalez, Alyssa Martinez, Lane Cahill, 2nd, 1:49.1.

1600 Meter Relay:
Skylar Harris, Alyssa Martinez, Mary Kyle Johnson, Camille Harris, 2nd, 4:17.22.

Team Results:
Wall, 216, Sonora, 153, Crane, 97, Reagan County, 58, Alpine, 40.5, Iraan, 28.5, Grape Creek, 27, TLCA, 19.

JV Boys

100 Meter Dash:
Juan Ruiz, 1st, 12.1.

200 Meter Dash:
Gavin Boggs, 3rd, 25.87.

400 Meter Dash:
Johnny Gartman, 3rd, 59.2.

800 Meter Dash:
Calvin Hernandez, 4th, 2:26.00.

1600 Meter Run:
Calvin Hernandez, 4th, 5:47.52.

3200 Meter Run:
Ariel Salazar, 2nd, 13:30.46.

110 Meter Hurdles:
Sean Mungia, 2nd, 20.6.

Long Jump:
Calvin Hernandez, 1st, 18’-03.00”.
Sean Mungia, 2nd, 17’-10.25”.
Elias Perez, 3rd, 16’-08.50”.

Triple Jump:
Elias Perez, 1st, 38’-3.00”. Calvin Hernandez, 2nd, 37”-4.00”.
Gavin Boggs, 4th, 36”07.00”.

High Jump:
Christoval Lira, 2nd, 5’-02.00”.

Shot Put:
Marcos Villalobos, 3rd, 34’-10.5”.
Discus:
Marcos Villalobos, 1st, 102’-6.5”.

400 Meter Relay:
Sean Mungia, Gavin Boggs, Johnny Gartman, Elias Perez, 1st, 48.0.

800 Meter Relay:
Gavin Boggs, Elias Perez, Juan Ruiz, Braden Adams, 2nd place, 1:44.0.

1600 Meter Relay:
Elias Perez, Sean Mungia, Christoval Lira, Johnny Gartman, 1st, 3:53.09.

Team Results:
Sonora, 175, Crane, 125, Alpine, 79.5, Wall, 54, TLCA, 47, Reagan County, 37,Grape Creek, 26.5, Iraan, 18.

JV Girls

400 Meter Relay:

Carla Mota, Esmeralda Salazar, Alisa Parades, Jessica Campa, 5th, 58.8.

800 Meter Relay:
Carla Mota, Esmeralda Salazar, Jessica Campa, Alisa Parades, 4th, 2:09.1.

1600 Meter Relay:
Carla Mota, Alsia Parades, Jessica Campa, Esmeralda, 3rd, 4:54.18 .

Long Jump:
Esmirelda Salazar, 4th, 13’-5”.

Triple Jump:
Esmeralda Salazar, 1st, 30’-4”.

Team Results:
Wall, 151, Crane, 135, Reagan County, 118, Alpine, 43, Grape Creek, 42, Sonora, 41, TLCA, 40, Iraan, 5.